Aby bylo různé pneumatické nářadí funkční, je k tomu potřeba stlačený vzduch. Ten vyrábí kompresor a vzduch je pak rozváděn pomocí potrubních rozvodů na pracoviště. Stlačeným vzduchem se pohání sbíječky, sekací a vrtací kladiva, brusky, vrtačky, utahováky a další pneumatické nářadí. Do této kategorie patří ale i pistolová technika, která se používá ve výrobních podnicích či v autodílnách k tryskání materiálu, k odsávání prachu a třísek při obrábění kovů či dřeva nebo k ofukování. Stlačený vzduch ovšem využívají i domácí kutilové ve svých dílnách či garážích, ať již k pohonu pneumatického nářadí, nebo k huštění pneumatik či nafukovacích sportovních potřeb a hraček. Ve všech těchto případech je třeba nainstalovat potrubní rozvody vzduchu.

Instalaci předchází návrh

Navržení rozvodů vzduchu není nic obtíženého a zvládnete to i sami. Chce to ovšem mít přesnou představu kudy by potrubí v daném prostoru mělo vést. Vlastní návrh pak můžete předat firmě Kompresory Vzduchotechnika s.r.o., která se na instalaci potrubních rozvodů stlačeného vzduchu specializuje. Realizuje objednávky nejrůznějších zákazníků, ať už jsou to velké či malé provozovny, řemeslné dílny, nebo majitelé rodinných domů.

Dva základní systémy rozvodů

Vybrat si můžete ze dvou základních systémů potrubních rozvodů stlačeného vzduchu. Označují se jako Tectite Air a AITnet a obě slouží shodně k rozvodu vzduchu od kompresoru na místo spotřeby. Obě varianty jsou maximálně odolné vůči kondenzátu a mají dlouhou životnost. Na příslušném odběrním místě, kterých může být samozřejmě více než jedno, se na potrubí napojí pneumatické nářadí či pistolová technika využívající stlačený vzduch. Samotné potrubní rozvody vzduchu tvoří trubky, spojky, koncové krabice a příslušný montážní materiál.

Doporučení

Pokud je vše správně připraveno, probíhá instalace potrubních rozvodů jednoduše a rychle. Montážní firma doporučuje zákazníkům, aby si nejprve vytvořili situační plán celého prostoru a v něm vyznačili všechny důležité body. To znamená umístění kompresoru, jednotlivých odběrních míst, ale také případných překážek na trase. Důležité je také zaznamenat rozměry stěn a délky jednotlivých úseků, kudy povedou potrubní rozvody.