Průmyslové podlahy jsou nejvíce využívanými prvky průmyslových zařízení. Jejich správný design a provedení umožňuje dlouhodobé bezproblémové používání. Bohužel se vyskytují chyby jak ve fázi návrhu, tak v provedení průmyslových podlah. Níže uvádíme nejčastější škody a metody oprav betonových podlah.

Průmyslové podlahy – co ovlivňuje jejich trvanlivost?

Podlaha spolu s krytinou, která ji zakončuje, je jedním z hlavních prvků budovy a její technický stav a užitečné vlastnosti často určují vhodnost budovy pro konkrétní účely nebo provoz obecně. V závislosti na účelu objektu a umístění podlahy (na zemi nebo na stropě) je nutné správně zvolit její konstrukci a horní vrstvu, která bude v přímém kontaktu s faktory určujícími rychlost jejího použití. S přihlédnutím k různým zatížením a vnějším silám působícím na podlahu lze předpokládat, že je to část předmětu, která je nejvíce ohrožena poškozením a opotřebením. Její užitečnost a trvanlivost jsou ovlivněny následujícími podmínkami:

  • kvalita použitých materiálů a jejich správný výběr z hlediska odolnosti proti oděru, citlivosti na agresivní faktory a vlhkosti, snadná údržba a praní, stejně jako třída, konzistence a další parametry betonové směsi,
  • profesionální zpracování v souladu s technologiemi, pokrývající nejen správné uspořádání podlahy samotné, ale také betonový základ, jeho péči a řezy, dilatační spáry atd.

Poškození průmyslových podlah

Jsou klasifikovány různě, ale při volbě způsobu opravy je důležité určit příčiny poškození, protože vám umožní vyvinout správnou metodu pro jejich trvalé odstranění. Správná diagnostika zdroje poškození podlah je však pouze úvodem k přijetí vhodné metody opravy, protože efektivní a dlouhodobý způsob odstranění vad by měl brát v úvahu řadu dalších faktorů. Jedním z nejdůležitějších je zjistit, zda příčina poškození zanikla nebo zda stále funguje, např. zda docházelo k úbytku půdy nebo stavby, zda postupuje dále nebo zda výsledný zlom již dosáhl hraniční šířky nebo je dynamický. Pro účely této studie bylo přijato rozdělení škod na základě jejich tvarů a rozměrů, protože tyto faktory nejčastěji určují technologii opravy a výběru materiálů. Byla použita následující klasifikace poškození: bod, přímka, povrch, způsobený špatně provedenou technologií, související s nízkou pevností betonu (strukturální) a povrchovými škrábanci.

Všechny druhy poškození průmyslových podlah se mohou vyskytovat individuálně nebo poměrně často současně. V takových situacích je nutné přesně stanovit poškození podlahy spolu s určením jejich zdroje a na základě této identifikace – výběr komplexní metody opravy. Výše uvedené typy poškození jsou charakterizovány a jsou navrženy způsoby jejich odstranění. Nejčastěji dochází k trhlinám.

Smršťovací trhliny mají malou šířku (obvykle do 1 mm) a hloubku nejvýše 1/3 tloušťky desky. Zdrojem jejich vzhledu je obvykle nedostatek nebo nedostatečná péče o betonovou směs při zrání, příliš pozdní řezy podlah, špatné podmínky zrání betonu nebo nesprávné složení betonu a nesprávně zvoleného množství vody. Chceme-li získat správnou, původně zamýšlenou podlahu bez mezer, existující škrábance by měly být sloučeny tak, že se naplní pevným materiálem, aby se trvale zacelily. Před vyplněním trhlin pryskyřicí by měly být důkladně vyčištěny a potřeny základním nátěrem a v situaci, kdy je trhlina dynamická, sešívejte mezery ocelovými sponami. Při volbě takového řešení je nutné provést nové řezy na místech v oblasti poškození a naplnit je trvale elastickým tmelem, který zajistí řádný chod spoje. Pokud došlo k vytvoření neúmyslné mezery, která neovlivní provoz podlahy, měla by být lehce rozřezána a naplněna pružným tmelem, aby se zabránilo jejímu rozšiřování.