Krátkodobý pronájem se u nás začíná těšit čím dál tím větší oblibě, i když se zatím soustředí spíše ve větších městech. Každopádně se jedná o vhodnou možnost, jak zhodnotit své investice. Pro toho, kdo hledá takový investiční byt, platí hned několik základních doporučení. Jaká to jsou?

Atraktivní místi i dopravní dostupnost hrají prim

Najít vhodný byt za účelem krátkodobého pronájmu je velice důležitým krokem, pokud takový byt nemáte, ale chtěli byste podnikat například přes Airbnb. Při výběru je však třeba sledovat hned několik hledisek, aby se investice vyplatila, nebo aby měla minimálně šanci na to se vyplatit. Myslete už předem také na správu bytu, která by měla být na profesionální úrovni.

Nejdůležitější roli však hraje lokalita. Pro krátkodobé pronájmy jsou vhodná velká města nebo turisticky vyhledávané lokace, ať už ve městech nebo na venkově. S tím souvisí i dobrá dostupnost a dopravní obslužnost. Ne všichni hosté přijedou autem, a tak by měli mít možnost se do dané nemovitosti bez problému dostat.

Důležité je i okolí. Byt může být sebehezčí, ale pokud bude v neatraktivní zástavbě, v hlučném prostředí nebo s nepříjemnými sousedy, moc dobré hodnocení pravděpodobně nedostane. Velice žádanou lokalitou je Praha, nejvíce Praha 1 a Praha 2.

Netradiční ubytování je pro hosty lákavé

Pro turisty jsou byty v centru velice lákavé a jsou ochotni si za ně připlatit. Měli byste si dát ale pozor a vyhnout se chybám při stanovování ceny za pronájem bytu. Nájem by neměl být příliš přemrštěný, ale také ne podhodnocený, aby to nevypadalo, že je s bytem v takové dobré lokaci nějaký problém.

Návštěvníci také často jdou po netradičních ubytovacích prostorech – například historických budovách, místech se zajímavým příběhem, podkrovními byty, byty s pěkným výhledem a podobně. Do investiční nemovitosti byste měli mít rovněž právo zasáhnout a upravit ji tak, aby účelům krátkodobého pronájmu plně vyhovovala.