Ať už máte novostavbu nebo se chystáte stěhovat do staršího domu či bytu, vždy je důležité vybavení. Nemyslíme tím pouze nábytek a doplňky, důležitější, než si možná myslíte, je osvětlení. Množství, umístění, typ a především vlastnosti světla, které produkují, značně ovlivňuje celkový dojem a atmosféru místnosti. A právě proto je dobré věnovat dostatek pozornosti výběru světelných zdrojů do vašich svítidel.

Žárovky jsou důležité

V první řadě je třeba skloubit typ žárovky s vaším svítidlem. Pokud ještě svítidlo vybrané nemáte, přizpůsobíte potom jeho výběr i zvolenému světelnému zdroji. Při výběru světelného zdroje je velmi důležitou vlastností světelný tok. Pro představu obyčejná 60W žárovka má vyzařovaný světelný tok 715 lm. Podstatným údajem je určitě výkon, potažmo spotřeba energie, která ale u nových typů úsporných a LED žárovek bývá poměrně nízká. Dále je třeba se dívat na životnost zdroje. U běžných žárovek se uvádí životnost asi 1000 hodin, u zářivek je životnost 8-16 krát delší. Z hlediska životnosti jsou na tom nejlépe LED světelné zdroje. Ty mají totiž tu výhodu, že nezáleží na tom, zda je svítidlo často zhasínáno nebo svítí dlouhodobě. Výběr světelného zdroje záleží i na typu a umístění svítidla. U jednotlivých světelných zdrojů se liší směr světelného toku i jeho intenzita. Důležité jsou u světelných zdrojů také jejich tvar a velikost. V současné době zaznamenáváme velký pokrok u kompaktních zářivek, které už se vyrábějí tak, že mohou plně i svým tvarem nahrazovat klasické žárovky. V neposlední řadě rozhoduje při výběru také cena.

Na řadě je svítidlo

Máte-li vybrané světelné zdroje, je vhodné vybrat nyní vhodná svítidla. Zlatý pravidlem je, že v interiéru by nemělo být pouze jedno svítidlo, vždy je lepší větší množství světelných zdrojů rovnoměrně rozmístěných v prostoru. Pro lidské oko je totiž přirozenější, pokud se světlo šíří z více směrů. Proto se obvykle v interiérech vyskytují jako hlavní zdroje světla stropní nebo závěsná svítidla, která jsou potom doplněna stolními či stojacími lampami. Moderní jsou také nástěnná svítidla či LED svítidla.