Myslíte se, že hlavní místnost v bytě je koupelna? Většina určitě řekne, že ne, ale na druhou stranu se obejdeme bez obývacího pokoje, dřív ho také lidé neměli, nemusíme mít ani ložnici, když spíme v obýváku, místo kuchyně míváme kuchyňský kout, ale koupelnu mít asi budeme.

Obejdeme se beze všech místností, ale bez koupelny dnes již ne. A každý chce mít krásnou a účelnou koupelnu.

Rekonstrukce

Největší starost o koupelnu máme v době, kdy ji chceme rekonstruovat. A to přijde, když konstatujeme, že jsou kachlíky zašlé, spáry černé, vana oprýskaná vana, nad umyvadlem předpotopní baterie, která netěsní a zná polohu nic nebo všechno. Když je člověk kutil a má vybavení, může se do toho pustit sám. Ovšem jsou tu různá úskalí, a to jsou především rozvod elektriky, vody s odpadem a případně rozvod plynu. Na tato tři řemesla, pokud nejsme odborníci, si pozveme raději firmu, protože tady jde nejen o zdraví, ale i to život. Jinak jsme si schopni obložit stěny obkladačkami. Ale kdo nezkusil, neví, co je to za problém shodit ty staré a stěnu vyčistit do hladka. Pokud se nechcete vytáhnout třeba před nějakou návštěvou, nepouštějte se do náhražek, jako jsou obtisky, samolepky a podobně. Je to opravdu řešení na několik týdnů.

Panelové domy

K rekonstrukci koupelny musí dojít v panelovém domě při změně umakartového nebo již starého jádra. Oproti bytům v malých domcích je tu nevýhoda, že nejsme schopni výrazně zasáhnout do půdorysu. Konečně lze koupelnu spojit s kuchyní. Někomu stačí sprchový kout, umyvadlo a pračka se sušičkou, a to lze do o prostor bývalé koupelny rozšířené kuchyně umístit. Dalším trochu méně náročným řešením je spojit koupelnu s WC, a tím odstranit přepážku. Problémem v panelových domech jsou stoupačky, tedy rozvod vody a plynu po celém domě.

Topení

Trochu zanedbávanou věcí je topení. V panelových domech není vůbec, ale u větších koupelen v menších domech je to nutnost. Není nic nepříjemnějšího, než když vylezeme z horké vody do studené koupelny. S velkou popularitou se dnes setkáme s žebříčkovými topidly, která současně slouží jako sušáky na prádlo, ale zejména ručníky. Výhodné je i podlahové topení, protože pak můžeme bosí chodit po teplé podlaze, což je velmi příjemné.

Elektrické spotřebiče

Pro rozvod elektřiny v koupelně bychom si měli uvědomit, že čím je ji méně, tím lépe. A to platí i o spotřebičích. Pokud nejsou na stálo zabudované, jako je ohřev vody, světla, musíme mít zabezpečeno, že se nedotkneme současně s elektřinou i rozvodu vody, nebo vody samotné. Největším problémem jsou pro muže holící strojky a pro ženy kulmy a podobné malé spotřebiče většinou na úpravu vlasů.

Osvětlení

Po koupelnu je výhodné mít centrální světlo a vedle toho zvláštní osvětlení na různé místa, zejména umyvadlo se zrcadlem, vanu a podobně.

Materiály

Pro koupelny jsou výhodné materiály, které nesají vodu, tedy keramika, kámen a podobně. I když jistě mnohý dodá, že sauny jsou dřevěné, tak v nich nejde většinou o vlhké prostředí, ale suché. To platí i pro výzdobu, třena sucghé květy jsou asi to nejhorší, co bychom v koupelně měli mít. A když květy, tak umělé. Proto je lepší, i když máme koupelnu v historickém objektu, ji mít moderní. Uže jen pro snadnější úklid a opravy.

Koupelnová pohoda

Ať se již rozhodneme pro jakoukoliv úpravu koupelny, měli bychom získat místnost plnou pohody. Zásadně bychom neměli mít koupelnu jako sklad stavebního materiálu a zahradního nářadí, měla by být v jednom duchu, zejména barevně sladěná. Pokud si nevíme rady, tak by se neměly míchat studené barvy s teplými a v počtu barev pro větší plochy maximálně tři.