Ten kdo bydlí v paneláku či jiném bytovém domě a má nad sebou hlučné sousedy, nepochybně by ocenil výhody kročejové izolace. Jedná se o pojmenování zvukové izolace podlahy, která ztlumí hluk vznikající při chůzi, dusotu, posouvání židlí, dětských hraček či jiného nábytku. Tento hluk, který ruší zejména sousedy v nižším poschodí, je díky kročejové izolaci maximálně utlumen.

Běžné izolace

Většinou se řeší tepelné a zvukové izolace vnějších zdí domu. Přitom je často podceňována izolace podlahy, která je obvykle řešena z nevhodných materiálů nebo nevhodnou technologií. Problém běžné podlahové izolace, zejména tepelné, spočívá hlavně v nízké frekvenci. Tyto izolace nedokáží vznikající hluk dostatečně eliminovat. Zvuky v podobě dusotu, buchotu, běhání i obyčejné chůze, jsou zvuky na nízké frekvenci. Proto je důležité zvolit vhodný a účinný materiál, který je na nízké frekvenci hluku.

Kročejová izolace

Účinná kročejová izolace musí splňovat následující parametry:

  • Dynamická tuhost – tloušťka kročejové izolace by měla být v rozmezí od 5 do 10 mm, ovšem na tloušťce tolik nezáleží. Důležitější je dynamická tuhost a podobné vlastnosti. Materiály, jako je minerální vlna či polystyren jsou zbytečně hrubé a navíc zcela zbytečně zvyšují výšku podlahy. Dynamická tuhost musí být co nejnižší, ideálně méně než 10 MN/m3.
  • Výkon odhlučnění – udává se u celkové hlučnosti celé stropní konstrukce v hodnotách Ln, w. Čím je tato hodnota nižší, tím méně hluku uslyšíte. Ideální hodnota je Ln, w menší, než 45 decibelů. U podložek pro plovoucí podlahy musí být tato hodnota Alw 20-21 dB (běžné izolace mají 16-18 dB.

Akustická pěna

Tento materiál je určen k odhlučnění všech stropů, stěn i podlah. Kvalitní akustická pěna značky Silent Foam 120 nejen tlumí hluk na minimum, ale také snižuje dobu dozvuku. Je vhodná pro kombinaci s neprůzvučnými materiály, jako jsou desky Gecon, Wolf nebo pás Index. Díky akustické pěně lze dosáhnout výrazného odhlučnění daného prostoru.