Panelových domů je na území naší republiky mnoho a ještě dlouho let bude, takže řešit ložnici v takovém domě můžeme mnohý z nás. Ale netrapte se, šíře nabídky na našem trhu je mnohem větší než v době výstavby těchto domů.

Ložnice se v panelových domech vyskytuje u bytů od 1+2 včetně a výše. To je tradičná řešení, kuchyň, obývací pokoj a ložnice. Je tu ale problém s dětským pokojem, ale dokud potomky nemáme, zůstaneme u tohoto řešení.

Nábytek do panelákové ložnice

Byt v panelovém domě má jeden velký problém, a to je místo. Místnosti jsou malé, ale různých věcí plno. Takže se zkoušejí různé zlepšováky, skřínky nad dveřmi, prostory nad skříněmi apod. Proto i v ložnici budeme muset počítat s větším úložným prostorem.

Základem ložnice je postel. Výběr je veliký, proto vybírejte obezřetně. Hlavním aspektem výběru by měla být užitečnost, ale samozřejmě pohodlí, vzhled a zdravotní požadavky. Proto doporučujeme si pořídit postel s úložnými prostory, zásuvky se dají vysouvat na obě strany.

Dalším šikovným nábytkem jsou vestavěné skříně, kterých je v dnešní době velká nabídka. Nejde vlastně o vestavěné skříně, ale říká se jim tak, protože se jimi mohou zastavět celé stěny, můžete jimi obestavět i zadní pelest postelí. Skříně se mohou koupit hotové, ale mohou se i nechat vyrobit na míru. Tyto skříně mají posuvné dveře, kterými se ušetří také mnoho prostoru.

Dalším nábytkem jsou noční stolky, ale i zrcadla. Zrcadlo rozšiřuje místnost, prosvětluje ji. Je pravda, že zrcadlem z malé místnosti taneční sál neuděláte, ale v každém případě to rozdíl bude.

Ložnice je ostrov klidu, ne skladiště

Ložnice je místnost, ve které trávíme asi třetinu života, takže bychom tohle měli mít neustále na mysli.

Proto bychom výběru ložnice věnovat opravdu velkou pozornost. Byt si zařizujeme alespoň na několik let, tak abychom po celou dobu nekoukali na krabice od banánů srovnané do štosů v ložnici a žehlicí prkno postavené u postele.

Jak na ložnici v paneláku

Malé prostory je potřeby vybavovat s rozvahou, platí pro ně určité zásady. Třeba s výmalbou. Světlé barvy, zejména v místech s větším stínem. Vodorovné pruhy stěny natahují, svislé zvyšují, ještě to můžeme navýšit výraznějšími linkami.

Každý není bytovým architektem, ale i tak si může zařídit útulný prostor, a o ložnici to platí dvojnásob. Tu můžeme pozvednout, ale také srazit, doplňky. Nad postel se obvykle dává nějaký obraz, vybírejme světlý, nejlépe jednoduchou grafiku, v žádném případě velký obraz ve zlatém rámu, byť by to byla Spící madona od Giorgona.

Barevnost, a to nejen výmalby, je důležitá. Můžeme v ložnici volit jak chladné, tak i teplé barvy, ale hlavně je nemíchat. Vsadíme-li třeba na modrou, tak nedávejme červené závěsy kolem oken, byť by to byl svatební dar od tchýně. Tuto ústřední barvu můžeme doplnit zásadně vždy bílou, případně světlou šedí, ale žádné černé plochy.

Materiál na panelákové ložnice

Protože je ložnice malá, měli bychom se snažit vybavení minimalizovat. Proto nebudeme vyhledávat masivní nábytek, i když je třeba z mahagonu nebo v lidovém stylu od truhláře z venkova. Věřte tomu, že pro dobrý pocit v ložnici není důležité, že je nábytek drahý. Důležitější je, aby byl pevný, ale to můžeme získat i při nábytku třeba laminovaného.

Pro lepší světelné podmínky je výhodnější nábytek z hladkých a světlých ploch, a to splňuje především sklo a lamináty. Není důležité mít nábytek s velkým leskem, protože ten se hlavně špatně po dlouhé roky udržuje, ale matný světlo lépe rozptyluje.

Na závěr ještě pár slov všeobecně

Ložnice v paneláku má svá kritéria, ale platí pro ni stejná pravidla jako pro každou jinou ložnici. To je pravidlo, že někdy méně je více. Nezastavujme každý volný kout v ložnici předměty, které tam nemusí nutně být. Opět, nedělejme z ní skladiště.

Nebuďme “suchaři” a udělejme si ložnici tak, aby se nám především líbila, aby byla plná optimismu i trochu rozvernosti. Ráno, když se probudíme a uvidíme kolem sebe krásu, jistě se nám bude vstávat lépe a budeme se zase těšit, že si sem večer přijdeme lehnout. Tak příjemný spánek.