Když bychom si spočítali, ve které místnosti v bytě trávíme nejvíc času, bude to asi ložnice. Je to v průměru třetina dne. Proto bychom ložnici měli věnovat náležitou péči.

Jejím základem je postel, resp. dvojlůžko, ale nejen to, je tu i další vybavení, a v tom děláme asi nejvíce chyb.

Postel, postele

Pokud má postel správně sloužit, měla splňovat několik požadavků. Je to především pevnost, nesmí vrzat, výška, prostornost, estetika. Obdobnou péči bychom měli věnovat matraci. Reklamy nám vnucují předražené výrobky, ale ze zkušeností je známo, že i lacinější pérová matrace je naprosto vhodná, ale výběr matrace je nad rámec tohoto článku. Do třetice je důležitý podklad pod matraci. Kdysi používané pérové postele se uprostřed prohýbaly, vrzaly, ale dnešní populární rošty se chovají podobně, prohýbají se pod tělem, jen to vrzání většinou chybí. Nedejte na reklamy, ideální pro spaní je pevná podložka a matrace alespoň 15 cm vysoká. Při výběru matrace dejte hlavně pozor na to, na kolik kil je stavěná, a kupujte ji podle své váhy.

Design ložnice

Design je obor na vysoké škole, kde jde o to vyrábět funkčně, ale i hezky a účelně. Proto i v designovaně řešené ložnici se nám může i lépe spát. Pokud nemáme vysokou školu designu, nic nám nebrání si vytvořit pěknou a účelnou ložnici, stačí se držet několika rad. Ložnice není skladištěm ani různého materiálu, ani potravin, ani nábytku, který jinde v bytě nevyužijete a podobně. To platí i o výzdobě, skříně se suvenýry, modely autíček sem zásadně nepatří. Zkrátka tady platí, čím méně, tím lépe. Prakticky, když usínáme a probouzíme se, měli bychom mít před očima klid a pohodu, mír a souznění.

Barva v ložnici

Pokud si nevíme rady s barvou do ložnice, vždy tu máme barvu bílou. Bílá je barvou čistoty, ale je ji třeba doplnit. Pak volíme raději jednu barvu, i když třeba v různých odstínech. Je na nás, zda zvolíme teplou či studenou barvu, třeba modrou nebo růžovou, fialovou a podobně.

Televize

Někteří jsou proti televizi v ložnici, jiní s tím souhlasí. Pokud ji již chceme mít, ukryjme ji za závěs nebo do skříně. Pro mnoho lidí, zvláště ženy, je televize nejlepším večerníčkem a uspávadlem, žijeme v moderní době, tedy vše nové popírat není na místě.

Závěrečná rada

Pokud již se nelze vyhnout tomu, že v ložnici budeme mít, co tam nepatří, třeba pracovní stůl (nemyslíme například truhlářský ponk) a jiné věci, oddělme je od prostoru s postelí alespoň závěsy, aby nás pohled na ně nerušil při pobytu v posteli. Tam by měl být mír, soulad s duší i toho, koho máme vedle sebe.