Obývací stěny se staly oblíbené v době hromadné panelové výstavby bytů. Splňovaly více účelů, skladnost, místo na televizi a dražší nádobí a porcelán, knihovna a další úložné prostory.

Dnes se sice malometrážní byty budují velmi málo, ale obývací stěna zůstala. Změnila se však její podoba.

Klasická moderní sestava

Hlavním dílem moderní sestavy bývá nejčastěji nízká skříňka policového typu a dvě vertikální skříně, jedna s dvířky či komoda, druhá třeba vitrína či jiná kombinace se zásuvkami. Na spodní skříňku se pak staví televize, nebo se věší na stenu nad ní. Celek pak mohou doplňovat prosté police uchycené na stěně. Co ubylo, jsou úložné prostory. Ty se většinou již nacházejí ve vestavěných skříních na chodbě, v ložnici či v jiném pokoji.

Retro

Menší byty využívají obývací stěny dodnes, proto se o stále objevují celostěnové sestavy, ale již s názvem třeba retro. Ty jsou již moderně řešené, i když často mávají dokonce rustikální charakter.

Materiály

Materiálů na nábytek je dnes velmi mnoho, zákazník to mnohdy ani nerozlišuje. Materiál ale výrazně ovlivňují cenu. Mezi levné patří určitě lamino. Jde o levný dřevotřískový materiálu s povrchovou vrstvou laminátu v různých barvách. Takový materiál, když se s ním vhodně zachází a je vystaven v suchém prostředí, vydrží dlouhé roky.

Ve vyšších cenách je žádaný přírodní materiál, tzv. masiv. Zde jsou použity různá dřeva, třeba ze švestky, třešně, jasan, olše, ořechu a vzácněji to jsou i různé exotické dřeviny.

Jako doplňující materiály se používají sklo, keramika, kov a podobně.

Umístění

Obývací pokoj dnes již také nemívá jen obdélný půdorys, ale bývá spojován nejčastěji s kuchyní a jídelnou. V tomto složitém prostoru obývací stěna ztrácí svou dominantní úlohu, tu naopak získává sedací souprava či jiné řešení některé části místnosti pro odpočinek, rodinné posezení a podobně.