Ovce je jedním ze zvířat, která jsme si domestikovali již velmi dávno. Ovce totiž přinášejí mnohonásobný užitek. Je to vlna, kůže, mléko, maso a snad se daly v minulosti využít i kosti a rohy na nějaký užitečný předmět. Ještě můžeme dodat, že ovce spásají jinak těžko obdělávatelné horské louky. Je toho jistě dost a málokteré zvíře se jim v tomto vyrovná. Pokud jde o bydlení, tak z ovce je dobré mít deku.

Ovčí vlna je přírodní materiál s vysokou kvalitou po mnoha stránkách. Zejména se dají využít její vynikající tepelně izolační vlastnosti, ale má i další dobré vlastnosti třeba díky lanolínu, který obsahuje. Takže i když jsme schopní vyrábět látky z jiných přírodních a umělých materiálů, výrobky z ovčí vlny stále patří k vyhledávaným a látky i další produkty k těm luxusním.

Kvality ovčí deky

Ovčí deky se vyrábějí z vysoce kvalitní ovčí střiže a je její předností, že se velmi málo špiní, protože má samočistící vlastnosti. Velkou předností ovčí deky také jsou její výborné tepelné vlastnosti, velmi rychle se zahřívá a také teplo dokáže udržet. Ovčí vlna má též schopnost reagovat na okolní teplotu, což znamená, že v létě chladí a v zimě hřeje. Oproti ostatním materiálům, ať jde o bavlnu a všechny umělé materiály, má ovčí vlna vynikající schopnost pohlcování vlhkosti. Většina těchto dobrých vlastností je zapříčiněna obsahem lanolínu, který má funkci chránit jednotlivá vlákna vlna. Ovšem díky tomu ovčí deka, resp. její materiál, odpuzuje roztoče a prach. Proto je také vhodný pro alergiky. Ovčí deky snižují nervové napětí a v neposlední řadě odstraňují i kladné ionty, které škodí lidskému organismu a způsobují únavu či bolest hlavy.

Druhy ovčích dek

Ovčí deky se na trhu prodávají v prvé řadě v různých velikostech. Jde většinou o šířky 140, 155, 160, 170 a 180 a v délce 200 cm. Velmi dobré využití má ovčí deka v úpravě televizní pytel. Určitě se také doporučuje ovčí deka i pro děti, kdy má deka velikost 100 x 150 cm.

Dále se ovčí deky dělí na jedno a dvoustranné, a o různé barevnosti se asi nemusíme ani zmiňovat. Ovčí vlna se také dobře bělí a následně i barví, takže ji můžete mít nejen v přírodní barvě, ale také v mnoha barvách pastelových a v různých odstínech. Většinou se ale na ovčí deku hodí barvy jemné. Na deky se také nanášejí různé dekory, takže deky působí velmi příjemně a jsou vždy ozdobou místnosti.

Údržba ovčích dek

Ovčí deky jako přírodní materiál se mohou čistit chemicky obvyklými prostředky, prát v teplotě do 30 st.C a je nutno dodat, že se nikdy nesmí nesušit v elektrické sušičce. Ostatní pravidla bývají uvedena na výrobku.