Parkety jsou díky své praktičnosti, spolehlivosti a dlouhé životnosti pevně ve vedoucí pozici. Pokud před několika desítkami let, byla taková podlaha považována za luxus a ukázal na bohatství majitelů, nyní lze takovou nalézt všude ve velkých venkovských domech, ale i v obyčejných starších bytech. V důsledku provozu ovšem i parkety ztrácí svou přitažlivost, svůj lesk a jsou zšedlé. Mohou se na ní objevit škrábance, praskliny, může začít vrzat, může bobtnat v důsledku mokrého čištění, může se oddělit samostatný parketový dílec. Máme dvě možnosti, jak podlahu mít opět jako novou. Buď si necháme celou podlahu kompletně vyměnit nebo ji jednoduše zrenovujeme.
Kvalita dřevěných podlah
Dřevěné parkety jsou velmi pevnou a kvalitní podlahou a pokud jsme ji dlouhá léta ukrývali pod kobercem nebo jinou podlahovou krytinou, děláme chybu. Během roků se samozřejmě i ten nejlepší materiál opotřebuje a bude mít jistě nevzhlednou barvu. Pokud ovšem chceme mít podlahu dokonalou, musíme také proto něco udělat. Dřevo se používá již po dlouhá staletí a u dřevěných podlah tak máme vysoce kvalitní a pevnou podlahu, kterou lze v takovém případě renovovat i několikrát.
Renovace podlahy
Renovace starých parket představuje trochu práce, ale pokud si k tomu pozveme odbornou firmu, tak můžeme mít dokonalou starou podlahu opět zase jako novou. Čím dříve proces opravy začneme, tím levněji a rychleji budeme mít renovaci za sebou. Jako první bychom si měli pozvat odborného technika, který nám posoudí stav poškození parket a zároveň nabídne možné řešení. Pokud podlaha nevykazuje stopy hniloby nebo není jinak nenávratně poškozená, můžeme se pustit do práce. V opačném případě je nezbytné podlahu raději vyměnit.
Broušení parket
Jako první musíme odstranit starý lak a nátěr, veškeré nečistoty a pokud je podlaha dokonce i zdrsnělá, tak musíme i tento problém odstranit. Broušením na hrubo docílíme, že podlaha bude čistá a připravena k dalším krokům renovace. Podlaha se také může zbrousit z důvodu nerovnosti povrchu a to dokonce až o 2 mm. Dostane jistě i jiný nádech a to je pak příležitost popřemýšlet nad tím, zda ji pak budeme natírat bezbarvým lakem nebo lakem, který má jiný odstín. I to totiž dnes lze. Následuje vysátí veškerého prachu. Pak přichází na řadu prozkoumání, zda přece jen některý z dílců parket nepotřebuje výměnu. Tady postačí, když jej vyloupneme z podlahy, vyčistíme podklad, vyrovnáme ho a zpětně nový dílec přilepíme. V případě, že podlaha vykazuje ještě mezery mezi jednotlivými parketami, škrábance jsou velmi hluboké, použijeme speciální tmel, který je vyroben pro tyto účely. Ten je možné nanést jen na postižená místa, ale můžeme jej použít i celoplošně. Po zaschnutí můžeme přistoupit k opětovnému broušení. Nejdříve na hrubo, pro odstranění zbytkového tmelu a poté jemným brusným papírem, protože potřebujeme, aby podlaha měla hladký povrch.Následně dokonale vysajeme.
Povrchová úprava parket
Jakmile máme takto podlahu připravenou pro konečnou fázi renovace, můžeme se do ní pustit. nejčastější variantou je lakování, zde je nutné parkety natřít i v několika vrstvách a plné zatížení podlahy je možné až po několika dnech. Je zde také možnost mít lak s odlišným odstínem, můžeme jej upravit tak, aby ladil s našim interiérem. Dostaneme tak dokonalou dřevěnou podlahu, kterou po dalších několika letech používání můžeme opět renovovat a vyjde nás to podstatně levněji, než kdybychom ji dělali úplně novou. Jako další povrchové úpravy používáme olejování a voskování. K tomu je samozřejmě potřeba více pracovních nástrojů, které má ale spolehlivá a odborná firma k dispozici.