Samolepicí dekorace jsou jednoduchou a velmi pěknou výzdobou bytu. Jejich výhodou je jednoduchá aplikace, prostě se lepí na stěny, na nábytek, sklo, zrcadla, zkrátka na všechny možné hladké plochy. Jejich náměty jsou také široké, některé firmy vyrobí zákazníkovi i vzory dle jeho návrhu.

Materiály

Papír se používá například ve tvrdé formě na dětské nalepovací obrázky. Vlies, což je vláknitá netkaná buničina s přídavkem polymerového pojiva, se používá na obrázkové tapety, například navrhované významnými výtvarníky. Vinyl, což je PVC – polyvinylchlorid, je starý ale stále vynikají materiál na samolepící dekorace. Flok je další moderní materiál a jde o elektrostaticky nanášenou textilní stříže na lepidlem potažené plochy, takže se vytvoří souvislá sametově hebká vrstva vláken se vzhledem jemného semiše.

Barevnost

Výrobou samolepících dekorací se zabývá spousta firem v zahraničí i u nás, takže výběr dekorů a barev je veliký. Pokud jde o barevnost, některé jsou jen jednobarevné, ale třeba vinylové se prodávají i jako vícebarevné dekorace.

Lepení

Pro samolepících dekoraci platí všeobecně, že by povrch plochy měl být především suchý, zbavený prachu, mastnoty a samozřejmě i jiných nečistot, které by mohly negativně ovlivnit její přilnavost. Pokud je povrch hrbolatý, s kamínky, výstupky a podobně, je třeba místo dekorace od tohoto všeho očistit, třeba obroušením, nebo alespoň srovnat špachtlí.

Při sundávání je malou vychytávkou to, že to jde lépe, pokud se dekorace alespoň trochu nahřeje teplým vzruchem z fénu. Pak je to mnohem snadněji a navíc dekorace zanechávají po sobě menší nebo dokonce žádnou stopu. Na druhou stranu musíme počítat s tím, že v prašnějším prostředí, nebo po delším čase tapety na stěně, ale i třeba dřevě, zůstane po odstranění dekorace pod ní světlejší místo, vlastně původní barva a světelnost.

Fototapety

Obdobně můžeme na rovné plochy lepit fototapety. Ty mohou být papírové i vliesové a lepí se klasickým lepidlem na tapety. Fototapety z PVC fólie jsou většinou samolepící. U fototapet se vyplatí péče o podklad dvojnásobně. Fotografie každou nerovnou vlastně zveličí. K fototapetě je vždy přidáván přesný návod na nalepení a s následnou údržbou, proto jen upozorníme, že je potřeba postupovat pomalu a snažit se, aby pod tapetou nezůstaly žádné vzduchové bublinky nebo voda. Při větší ploše tapety je to někdy velmi obtížné, ale napravit se to dá tak, že vzduchové bubliny se odstraní propíchnutí špendlíkem na okraji bubliny a posléze opatrným vytlačením vzduchu.

Nejnovějším druhem materiálu pro samolepicí fototapety je PVC fólie s laminací. Ty se používají například na dveře ledniček.