Jsou lidé, zejména ženy, které si myslí, že je správné spát bez polštáře. Bez polštáře není dobrého spaní. Jestli někdo myslí opak, mýlí se.

Kdo spí bez polštáře asi netuší, že si zadělávají minimálně na migrénu. To ale později.

Obecně

Slovo “polštář” je do češtiny převzaté z německého “Polster”, kde má ale širší význam, třeba matrace, nárazník či vycpávka oděvu. Ale ani v češtině jeho vyslovení neznamená jen jedno, je to vycpávka všeobecně, v ekonomii záložní peněžní sumě a jistě najdeme i jiné významy. Pro význam slova polštář v bytě si pod ním můžeme představit třeba dekorativní doplněk sedacího nábytku v obývacím nebo dětském pokoji. My se ale budeme zabývat polštářem pro spaní v posteli.

Důležitost polštáře

Polštář, někdy dva a někdy i více, se dává a někdo i pod horní část těla. V této poloze by měl člověk mít hlavu na měkkém podkladu, ale hlavní účel by mělo být udržení hlavy ve správné poloze. Správná poloha je ta, že máme hlavu rovně s páteří, jako když stojíme. Představte si, že budete přes den držet schválně hlavu nějaký čas nakřivo, bude nám to nepřirozené. Ale do v noci? Tam mnozí z nás klidně mají hlavu zalomenou v páteři i s míchou třeba osm hodin. To se samozřejmě za čas projeví třeba bolestmi hlavy, migrénami a podobně. Málokdo s těmito potížemi si uvědomuje jeden možný důvod.

Ale polštář může zastat i jinou funkci, dá se třeba objímat jako náhrada za neexistujícího partnera, malé děti mají svůj polštářek jako maskota (mazánek), bez něhož neusnou.

Materiály polštářů

Kvalita polštářů může mít několik hledisek. Jde o výplň a její množství, sýpek (obal) a povlečení. V minulosti se do polštáře dávalo peří, nejlepší bylo husí drané, chudí si je cpali slámou. Dnes se díky chemickému průmyslu používají různá syntetická vlákna a třeba drobné odstřižky molitanu či jiných pěnových materiálů. Zejména si libují alergici, kterým peří vadí. Zdravotní (ergonomické) polštáře, které slouží k lepšímu udržení hlavy ve správné poloze se vyrábějí se z pevnějšího pěnového materiálu.

Hygiena a údržba

Polštáře je třeba udržovat v čistotě. Pokud bude polštář znečištěný, musíme si uvědomit, že se dotýká našich úst, nosu, očí, takže je zde veliké nepezpeční nějakého přenosu nákazy. Tomu se nelze vyhnout, hlavu nemáme denně umytou, takže se na polštáři usazují mastnoty, ale i lupy, sliny a částečky odpadaváající kůže, přirozený prach z prostředí, ale jsou tu i roztočí a jiní živočichové. Je proto potřeba často měnit povlečení a polštáře také co nejčastěji větrat na slunci, na čerstvém vzduchu, ale v zimě i třena je vystavit mrazu. Pěří se má také občas nechat vyčitit v odborné provozovně, syntetické se mají prát asi jednou za dva měsíce. Pokynů pro praní jsou na štítku. Obvykle je to ale do teploty vody do 40 °C, kdy se polštář zbaví nejen prachu, nečistoty, ale i roztočů.

Zvláštní polštáře

Polštáře mohou být zvláštní tvarem, třeba pro děti se mohou podobat různým zvířátkům. Lze si koupit polštářky plněné různými bylinkami, ale i s jinou náplní, například pohankové slupky. Právě pohanka totiž sama odpuzuje roztoče i bakterie díky obsahu taninu.

TIP: Správa webů zajistí kvalitní obsah na webu