Většina lidí tráví v posteli spoustu času. Průměrně jde o čtvrtinu až třetinu života, což je pádný důvod k tomu, abyste věnovali dostatečnou pozornost prostředí, ve kterém usínáte. A protože předpokládáme, že jde o vaší ložnici, připravili jsme pro vás praktický návod, jak ji vymalovat podle tradičního čínského umění Feng-šuej.
Proč interiér ložnice podřídit základním principům Feng-šuej a nikoliv posledním trendům? Především proto, že cílem této filosofie je vytvoření dokonale harmonického prostoru, ve kterém může nerušeně plynout energie čchi. Pokud se vám to podaří, garantujeme vám, že se vám bude lépe usínat a skvěle vstávat.
Zaostřeno na přírodu
Malíři musí být tak trochu psychologové, protože barvy zcela zásadně ovlivňují lidskou psychiku. Filosofie Feng-šuej vychází z pěti přírodních prvků (země, oheň, dřevo, voda a kov), které jsou reprezentovány konkrétními barvami. Jsou jim přisuzovány určité vibrace, z nichž prostor získává energii. Výsledné prostředí pak působí jak na fyzickou, tak psychickou kondici.
V ložnici se odpočívá
Filosofie Feng-šuej vychází z předpokladu, že se v ložnici odpočívá a spí. Člověk by se měl alespoň na pár hodin odpoutat od běžných starostí, ale na druhou stranu musí čelit působení vlivů energie, aniž by se před nimi mohl bránit. Malíří a natěrači Jihlava z EKOMPLEXu radí: zvolte barvy, které mají ozdravné a harmonizující účinky. Tedy zemité odstíny, béžovou, zelenou či světle žlutou.
Použití modré je sporné, protože podle Feng-šuej může voda odplavit lásku a energii. Zároveň se snažte šetřit červenou, byť by šlo pouze o doplňky – této barvě jsou přisuzovány kreativita a úspěch, což může během spánku způsobovat neklid.
Jak vyřešit doplňky?
Ani v ložnici podle Feng-šuej by neměly chybět vkusné doplňky. Měly by však být v páru – tzn. zarámované obrázky (pověste je jinam než nad postel!), dva polštářky, dvě lampičky… Dle čínské filosofie nemá v ložnici co dělat zrcadlo a pokud možnost, tak ani nábytek. Čelo postele mějte za hlavou, bude vás chránit.