Byt je menší či větší komplex prostorů, a každý si zaslouží samostatnou knihu. Ale člověk stejně dá na vlastní zkušenosti, tradice a hlavně stav konta.

Pokud chceme být všeobecní, spousta rad je použitelná pro většinu místností, tedy kuchyni, obývací i dětský pokoj atd.

Možnosti při zařizování bytu

Při zařizování bytu máme dvě základní možnosti, buď je to ve zcela prázdném bytu, nebo si stávající byt předěláváme. V obou případech bychom měli mít předem jasné, o co nám jde. Čím budeme pečlivější pří přípravě, tím se vyhneme starostem se zbytečnými pracemi při samotné výměně. Pokud máme nábytek, který chceme umístit, sedněme si, nakresleme si plánek místnosti či bytu a ve stejném měřítku i půdorysy vystříhaného nábytku, který máme k dispozici. A začněme kreslit a posouvat…

Základ bytu

Základem bytu není nábytek, ale komunikace, tedy přirozené cesty, kterými je nutno chodit od dveří ke dveřím, k oknům, k sedacímu a lehacímu nábytku, ke kuchyňské lince a tak dále. Ty by měly být do nejsnazší, nejkratší a bezpečné. Pokud toto porušíme, můžeme třeba v noci mít problémy dorazit včas na potřebnou místnůstku či cestou z kuchyně do obýváku s tácem jídla nebudeme provádět slalom mezi stoly a skříněmi.

Barevnost

Barvy jsou velmi důležité, jejich vliv na člověka je nezanedbatelný, zvláště při dlouhodobém pobytu. Nejvíce vadí jejich odlišnost a křiklavost. Barvy by měly být v jednom tónu, nemíchat se studenými ve výrazném provedení a podobně. Pro obytné místnosti je vhodnější volit teplé barvy, což jsou béžová, oranžová, růžová, a k tomu nábytek třeba jen ve světlém dřevě. Pak máme barvy neutrální, bílou a černou, kterou bychom měli ale obzvláště šetřit. Zvolme si jednu jako dominantní a ostatní jen jako doplňkové. Pokud jde o sytost, tak skutečně raději méně syté barvy, a když tmavou, tak jen pro menší plochy a ne vedle sebe. Klasicky platí, že čím dále od oken, tím barvy světlejší.

Styl

Jsou styly, které jsou proti přeplněnosti bytu, jako například minimalismus. Ten se líbí mnoha mladým lidem či samostatně žijícím lidem, kteří k životu potřebují jen málo věci. Větší rodina to již zvládne se všemi svými potřebami těžko, pokud nemůže nějaký pokoj obětovat jako šatník, či se zaměřit na celostěnové (vestavěné) skříně. Obdobně pro případné sbírky a koníčky je třeba vyčlenit jeden pokoj, nebo alespoň jeden kout místnosti. Nezahlcujme ale i tak byt dekorativními zbytečnostmi, i když k nim máme citové pouto. Pamatujme, že přeplněné prostory jsou vždy opticky menší a vždy jsou i pocitově temnější.

Sbírání nábytku

Při zařizování si často necháváme zaplnit byt tím, co nám kdo donese, nebo co jsme si přinesli z minulých bytů. Například bychom vedle sebe stavět barokní komodu a hranatou laminovanou skříň. Pokud máme větší místnosti, lze to řešit tak, že můžeme mít nějaké řešené jednotlivé kouty, ovšem opticky od sebe oddělené. Je nutno postupovat s citem, méně tu platí skutečně více. Pokud si nejsme jisti, je lepší si nechat poradit u odborníků.

Móda

Móda hýbe světem, ale v bytě bychom neměli všemu, co se v reklamě říká, věřit. Pokud si koupíme módní boty, je to na rok, na dva, ale módní nábytek je někdy i na desetiletí. Raději vsaďme na kvalitu. Například byly časy, kdy chtěl mít každý černě vykachličkovanou koupelnu, ale po několika letech se lidé rádi vybourávali.