Jednou z dnes již nepostradatelných doplňků koupelen je zrcadlová skříňka, většinou umístěná nad umyvadlem. Nemělo by se na ni zapomenout, protože ve své dokonalosti splňuje více účelů, které přispívají ke komfortu koupelny a hygieny vůbec.

Rozdělení

Pokud vynecháme materiál, lze dělit zrcadlové skříňky na 1 až 4 křídlé, bez osvětlení a s osvětlením, skříňky s posuvem do strany, rohové, soliterní, zrcadlové skřínka s výklopným křídlem nahoru, luxusní zrcadlové skříňky, s rádiem, otočné do prostoru a vysoké zrcadlové skříňky.

Zrcadlo

Zrcadlová skříňka je především zrcadlo, tedy slouží k tomu, abychom se viděli při hygieně, muži hlavně při holení a ženy při kosmetice a úpravě vlasů. Zrcadlo může být rovné, ale i polygonální, jednodílné i dělené. Zrcadlo je většinou vnější stranou dvířek. Při výběru si musíme říci, jaké zrcadlo budeme nejvíc potřebovat a jaký prostor v koupelně máme.

Skříňka

Další funkcí skříněk do koupelny jsou úložné prostory. Většinou se tyto prostory skrývají za dvířky se zrcadly, ale součástí některých skříněk jsou i otevřené poličky.

Osvětlení

Součástí skříněk bývá často i osvětlení. Světelné zdroje bývají zabudovány v horním rámu skříňky, v nástavcích nad skříňkou, ale i v bocích. Je však pravda, že ne vždy jsou vhodně a účelně umístěné. Jde totiž o to, aby osvětlovaly obličej, měly by na něj svítit, ovšem v tom případě také budou oslňovat. Takže na obličej často vůbec nesvítí a musíme si pomáhat osvětlením centrálním.

Zdroj energie

Nejvíce náročnou věci na koupelnové skříňce je elektrický proud. Ten slouží především k osvětlení, ale i také pro připojení některého elektrického zařízení, jako je třeba holící strojek, kulma apod. Zásuvka je proto většinou ukrytá za dvířky, nebo ze strany, aby do ní nemohla proniknout voda. Samotné osvětlení je pak přes transformátor většinou s menším a tím pádem i méně nebezpečným napětím.

Vzhled

Výběr barev na koupelnové skříňky je velmi omezený, v naprosté většině jde o bílou, ale někdy i v případě kovových je jejich povrch lesklý, pochromovaný apod. Obdobně je zde malá tvarová nápaditost, většinou jde o plochý hranol, někdy dovnitř dvířky zalomený. Různost je v poličkách pod zrcadlovými dvířky, případně s nástavcem s osvětlením.

Problémy výběru

Jaká je nejlepší zrcadlová skříňka do koupelny? Odpověď není jednoduchá, protože každý na ni můžeme klást jiné požadavky. Například žena by si určitě přála velké zrcadlo a současně co nejvíc různých zásuvek, poliček, protože její kosmetika to vyžaduje. Muž na druhou stranu nemusí mít zrcadlo tak velké, ale musí mít dostatečný prostor pro uložení zejména holících potřeb a samozřejmě také na svou kosmetiku. A to nemluvíme o dospívajících dětech. Pro vícečlenné rodiny a potřeby všech příslušníků rodiny je většina skříněk bohužel nedostačující zejména s úložnými prostorami. Je proto nutné se dohodnout a mít v nich jen skutečně to nejnutnější.