Pokud někdo zmeškal poslední možný termín k podání daňového přiznání, nemusí se obávat sankce, neboť daňové přiznání za rok 2017 je možné podat i později a bez pokuty.

Jak na to?

Kdo si dělá daně sám, ví, že poslední termín k podání daňového přiznání byl 3. duben 2018. Pokud podnikáte na živnostenský list a přenecháte tuto starost svému daňovému poradci, máte čas až do pondělí 2. července 2018. Zoufat si ovšem nemusí ani podnikatelé, kteří řádný termín zmeškali. Finanční úřad jim umožňuje doručit formulář s několikadenním zpožděním, aniž by ukládal opozdilci pokutu. V některých případech může být taková situace dokonce i výhodnější.

Opožděné daňové přiznání bez pokuty

Finanční úřad dává opozdilcům šanci podat daňové přiznání za rok 2017 i po uplynutí řádného termínu. Mají na to pět pracovních dnů, během kterých mohou doručit finančnímu úřadu vyplněný formulář. Dodatečná pětidenní lhůta je tedy šancí, jak daňové přiznání po termínu podat, aniž by opozdilci hrozila pokuta. V letošním roce tedy bylo tímto posledním dnem pro podání daňového přiznání úterý 10. dubna 20018. Kdo je zvyklý posílat dokumenty poštou, měl by si dát pozor na doručení. Razítko podání, tedy odeslání nehraje žádnou roli. Dne 10. dubna totiž musel být formulář již na finančním úřadě.

Pro toho, komu daňové přiznání zpracovává daňový poradce, platí stejná pětidenní tolerance. Nejzazším termínem po daňové přiznání za rok 2017 je v takovém případě pondělí 9. července 2018.

Kdy hrozí pokuta?

Žádná tolerance není bezbřehá, což platí i u finančního úřadu. Pokud někdo zmešká řádný termín i pětidenní toleranci, začnou mu u finančního úřadu nabíhat úroky z prodlení. V letošním roce činí tyto úroky 0,05 % z vypočítané daně za jeden den. Výše úroků z prodlení neroste do nekonečna a nejvyšší pokuta, kterou může finanční úřad vyměřit, činí 5 % z vyměřené daně a nesmí překročit strop 300 tisíc Kč. Pokud by pokuta byla nižší než 200 Kč, může ji finanční úřad prominout.

Další možností, jak se po zmeškání řádného termínu i pětidenní lhůty vyhnout celé pokutě, je zaplatit jen poloviční částku pokuty. To však platí jen když podáte daňové přiznání do 30 kalendářních dnů po řádném termínu a na finančním úřadě nemáte žádná jiná prodlení.

Povinnost podat daňové přiznání

Koho se tato povinnost týká, musí podat daňové přiznání v každém případě. V opačném případě zašle finanční úřad nejprve několik výzev o nápravu. Pokud na ně nebudete reagovat, vyměří vám finanční úřad penále, jehož nejnižší hranice začíná na 500 Kč. Zajímazt vás může také dohoda o provedení práce vzor.