Jaké jsou výhody zelené střechy a z jakých vrstev se skládá? Je možné si zelenou střechu udělat svépomocí? Přečtěte si vše, co potřebujete vědět, abyste udělali změnu k lepšímu pro váš majetek i přírodu.

Proč si pořídit zelenou střechu

Nová doba přináší nová řešení. Předchozí generace zjistily, že vytěsňování přírody ze života nepřináší ani jedné straně nic dobrého, proto je čas na změnu: zelená střecha a její nízká cena vám přinese celou řadu výhod! Vaši střechu zcela přirozeným způsobem ochrání před UV zářením a extrémními klimatickými vlivy, jako jsou kroupy, mráz nebo vítr. Prostor, nad nímž je zelená střecha, je lépe izolován od vnějších vlivů, pocítíte také mnohem větší tepelnou stálost a nižší hlučnost.

Lze zelenou střechu sestavit svépomocí?

Konečně je možné, abychom si vše zajistili také úplně sami – zelené střechy svépomocí zvládnou úplně všichni, a navíc výrazně ušetříte oproti variantě, kdy vám instalaci zajišťuje firma. Snadno si na svou střechu pořídíte všechny vrstvy, které jsou k její skladbě nezbytné. Veškeré komponenty si můžete objednat na jednom místě, kde si navíc sami spočítáte cenu zelené střechy za m2. Je jen na vás, zda se na vaší střeše budou vyjímat rozchodníky, nebo překrásné byliny.

Z čeho se zelená střecha skládá?

Abyste si pro svou střechu zajistili dlouhou životnost a spolehlivé uchycení, je dobré zvolit časem prověřené složení vrstev. Nejsvrchnější část je tvořena osivem a řízky rozchodníků, kde máte jistotu, že se vegetace během roku rozroste na celou plochu. Dále potřebujete extenzivní substrát speciálně vytvořený pro zelené střechy. Filtrační textilie zabraňuje vyplavení částic do drenážní vrstvy. Nopová drenážní fólie zajistí dostatek vody a odvádí její přebytky. Ochranná fólie a kořenovzdorná fólie zabraňují pronikání kořenů do konstrukce.

Aplikace zelené střechy je nenáročná a zvládne ji každý z nás. Udělejte něco pro přirozenou ochranu vaší střechy, ale také pro ekosystém, ve kterém žijeme.