Sedací soupravy patří k nejmladším kusem nábytku, které se dnes používají. Nespadly samozřejmě na zem v dnešní podobě, jako předchůdce lze považovat divany, pohovky, sofa, různá křesla a podobně.

Největší vliv na vznik sedacích souprav, tak jak je dnes známe, měla bytová výstavba po roce 1960 a změna kultury bydlení, když se společenský život přesunul z kuchyně do obývacího pokoje.

Složení sedací soupravy

Základem sedací soupravy je lidově řečeno sedačka, odborněji sofa, křesla a konferenční stůl. Ten mnohdy v obchodech není součástí setu, ale zákazník si ho kupuje samostatně podle svého uvážení a přání. Sedačka bývá často rozkládací, takže se může použít na provizorní vyspání. Stálý spánek se však nedoporučuje, protože jejich podklad se nemůže vyrovnat kvalitním matracím. Často v nich najdeme i uložené prostory.

Typy sedacích souprav

Tvarově se můžeme setkat s mnoha podobami sedacích souprav, hlavní je však jejich půdorys. Najdeme zde rovné, rohové i uzavřené jako U. Na druhou stranu je však pravda, že pro výrobce je zajímavější vyrábět velké a nákladné sedačky, takže menších a skromnějších se najde opravdu jen málo.

Materiály

Nejčastějšími povrchovými materiály sedacích souprav jsou čalounění a koženka. Na ty dražší se používá i pravá kůže. Každý se ale může přesvědčit, že pro pohodlí to nemusí být ten pravý povrch, ale pro mnohého je sedačka ústředním kusem nábytku v obývacím pokoji a i v bytě, takže prim mám reprezentace.

Doplňky

Sedací souprava by měla v prvé řadě dávat možnost si sednout pohodlně ve společnosti známých či rodinných příslušníků, nebo se pohodlně uložit ke sledovaní televize, to je přece správný domácni život. Pokud nám třeba plně nevyhovuje velikost, či snad materiál, je tu spousta doplňků, kterými můžeme vše napravit. Používáme různé přehozy, deky a polštáře či polštářky, chce to příjemné osvětlení, bar…

Sdílejte
Předchozí článekLožnice
Další článekZařizování bytu