Psal se rok 1990 a tehdejší prezident Václav Havel navštívil asi poprvé v životě nějaký panelový dům, protože se divil, jak v něm mohou lidí bydlet. Ale pro statisíce potřebných či chudých i chudších to byla jediná možnost, jak slušně bydlet.

Ano, říkejme tomu slušně, protože panelákový styl ovlivnil natrvalo naši bytovou kulturu na dlouhý čas. Změnila se skladba a styl nábytku, změnilo se využití kuchyně a obývacího pokoje a rozvinula se hlavně úroveň hygieny bydlení ve městech i na venkově.

Paneláková koupelna

Jednou z největších nevýhod panelákového bytu je malá koupelna, kde je součástí bytového jádra. Změnit tento systém je ale velice obtížné. Na druhou stranu již novější panelové domy byly na to připravené a třeba pračka se již dá umístit i jinam než jen do koupelny. Tím v ní pak získáme větší prostor a koupelna bude nejen pěkná, moderní, ale i více funkční. Možné úpravy počítají s jinými výraznějšími změnami.

Přestavby koupelen

Panelové, nebo jim předcházející cihlové mnohabytové domy se stejně malými koupenami, mohou být starší i víc než 60 let. Takže většina takových koupelen, resp. bytových jader, již nějakou renovaci prodělala. Snad proto se již s umakartovými jádry nesetkáme málokdy. Prvotní přestavby spočívaly ale v tom, že se umakartové stěny nahradily cihlovými příčkami a stěny se obložily kachličkami, ale rozložení vnitřku zůstalo stejné. Dnes hledáme jiné řešení, takže dochází k dalšímu bourání a k novému stavění. Ale můžeme si vybrat mezi cihlami nebo sádro-kartonem, ale jsou možnosti i jiné.

Změna systému

Základní změnou může být to, že se rozhodneme nemít vanu, kterou nahradíme sprchovým koutem. Je pravda, že ve sprchových koutech najdeme několik druhů, masážní, s párou atd., takže i malá koupelna se tak může stát lázněmi. Na druhou stranu nač vanu, sprcha ji v hygieně nahradí a namáčet prádlo, jako dřív, se již nemusí díky kvalitním automatickým pračkám.

Závěr

Proměnit koupelnu v paneláku podle svých snů dnes není problém, vzory pro novou koupelnu lze najít v různých časopisech, na internetu a určitě i jinde. Měnit koupelnu však nejde zbrkle, je nutno počítat s budoucností, třeba s větším počtem lidí v domácnosti, a také s našimi finančními možnostmi. Dejme na zkušenosti těch, kteří již mají rekonstrukci koupelny za sebou a prošli si již stejným problémem. Na druhou stranu si předem rozmysleme, zda jsme schopni se do takové přestavby pustit sami, nebo ji raději svěříme nějaké renomované firmě, protože koupelna pak nám musí dobře sloužit mnoho let a různé nedodělky nebo přehlédnutí při projektu se nám mohou vícenásobně vymstít.